ශ්‍රී ලංකා රජය සාමාන්‍ය ජනතාවට නොමිලේ සූර්ය පැනල බෙදා දෙන බවට පළ වන සටහන් අසත්‍යයි!

False Social

දිනපතා සත්‍ය කරුණු දැන ගැනීමට අපගේ WhatsApp චැනලයටමෙතනින් එකතුවන්න.

පාරිසරික ගැටලු සහ බලශක්ති ස්වාධීනත්වයේ අවශ්‍යතාවය හේතුවෙන් ශ්‍රී ලංකාව වැනි රටවල තිරසාර බලශක්ති විසඳුම් අනුගමනය කිරීම අත්‍යවශ්‍ය වේ. කෙසේ වෙතත්, මෙම අවශ්‍යතාවය මධ්‍යයේ, විශේෂයෙන් නොමිලයේ සූර්ය පැනල බෙදා හැරීම වැනි රජයේ මුලපිරීම් සම්බන්ධයෙන් නොමඟ යවන තොරතුරු පැතිරවීම බහුල ව දැක ගන්නට ලැබේ.

එවැනි තනතුරු පිටුපස ඇති අභිප්‍රාය පුනර්ජනනීය බලශක්ති භාවිතය ප්‍රවර්ධනය කිරීම වුවද, ඒවා බොහෝ විට සත්‍ය පදනමක් නොමැති අතර මහජනයා අතර ව්‍යාකූලත්වයක් ඇති කිරීමට හේතු විය හැක. සමාජ මාධ්‍ය ඔස්සේ සංසරණය වූ එවැනි සටහනක නිරවද්‍යතාව සොයා අප සිදු කළ විමර්ශනයයි මේ.

සමාජ මාධ්‍ය සටහන් :  

2024 මෙම වසරේ රජය නොමිලයේ සූර්ය පැනල ලබා දෙන බවට පවසමින් සමාජ මාධ්‍ය ඔස්සේ සටහනක් සංසරණය වී තිබුණා.

Facebook | Archived

මෙම ප්‍රදානය ලබා ගැනීමේ අරමුණින් බොහෝ දෙනා මෙම සටහන සඳහා ප්‍රතිචාර දක්වා තිබුණේ මේ අයුරින්.

මෙහි නිරවද්‍යතාව පිළිබඳ බොහො දෙනෙකු අපගෙන් විමසීමක් කළ අතර මේ පිළිබඳ කරුණු පරීක්ෂා කිරීමට පියවර ගැනීමට කටයුතු කළා.

Fact Check (සත්‍ය තොරතුරු විමර්ශනය කිරීම) :

ඉහත සටහනේ සූර්ය පැනල නොමිලයේ ලබා ගැනීමට දක්වා ඇති සබැඳිය පරීක්ෂා කිරීමේදී එය සූර්ය පැනල ප්‍රවර්ධන කරන සම්බන්ධ තොරතුරු සඳහා යොමු කරන අතර කිසිදු අයුරකින් රජයට සම්බන්ධ කිසිදු වෙබ් අඩවියකට යොමු නොකරනු ලබයි. Archived

එමෙන් ම එලෙසින් සූර්ය පැනල රජය විසින් නොමිලයේ ලබා දෙන වැඩපිළිවෙළක් සම්බන්ධයෙන් කිසිදු නිල තොරතුරක් කිසිදු අමාත්‍යාංශයකින් හෝ සඳහන් කරමින් නිවේදනයක් නිකුත් කර නොතිබුණු අතර කිසිදු ප්‍රධාන මාධ්‍ය ධාරාවකින් හෝ එවැනි පුවතක් සම්බන්ධයෙන් වාර්තා කර නොතිබුණි.

අප කළ විමසීමේදී සුනිත්‍ය බලශක්ති අධිකාරියේ (SEA) සභාපති රංජිත් සේපාල මහතා තහවුරු කළේ, සාමාන්‍ය ජනතාවට නොමිලයේ සූර්ය පැනල ලබාදීමේ වැඩපිළිවෙළක් නොමැති බවයි. රජය නොමිලේ සූර්ය පැනල බෙදා හැරීමට සැලසුම් කර ඇති අතර එය ආගමික ස්ථානවලට පමණක් සීමා වී ඇති අතර එය ඉන්දීය රජයේ ප්‍රදානයකින් අරමුදල් සපයන බව ඔහු පෙන්වා දුන්නා. කෙසේ වෙතත්, මෙම ව්‍යාපෘතිය තවමත් ආරම්භ කර නොමැති බව ද, වැඩි දුරටත් ඒ මහතා සඳහන් කළා.

කෙසේ වෙතත්, ශ්‍රී ලංකාව තුළ පිරිසිදු සහ විශ්වාසනීය බල සැපයුමක් සඳහා ප්‍රවේශය වැඩි කිරීම සඳහා ව්‍යාපෘති නිර්මාණය කිරීමට ශ්‍රී ලංකා රජය පාර්ශවකරුවන් කිහිප දෙනෙකු සමඟ හවුල් වී ඇත. “Rooftop Solar PV Power Generation Project” මඟින් ශ්‍රී ලංකාව තුළ වහල මත සූර්ය ප්‍රකාශ වෝල්ටීයතා බල උත්පාදන පද්ධති ස්ථාපනය කිරීම සඳහා දිගුකාලීන ණය මූල්‍ය පහසුකම් සපයයි. එසේම, සූර්ය බලශක්ති පද්ධති මිලදී ගැනීම ඇතුළු තිරසාර බලශක්ති සහ පරිසර හිතකාමී නිෂ්පාදන සඳහා සහය දැක්වීම සඳහා බොහෝ රාජ්‍ය සහ පෞද්ගලික අංශයේ බැංකු වල විශේෂ ණය යෝජනා ක්‍රම තිබේ.

අපගේ කරුණු විමර්ශන පිළිබඳ තොරතුරු දැන ගැනීමට එක්වන්න

Facebook | Twitter | Instagram | Google News | TikTok | WhatsApp

Conclusion (අවසාන නිගමනය) :

2024 මෙම වසරේ රජය නොමිලයේ සූර්ය පැනල ලබා දෙන බවට පවසමින් සමාජ මාධ්‍ය ඔස්සේ පළ වූ සටහන අසත්‍ය බවයි. එවැනි වැඩපිළිවෙළක් ක්‍රියාත්මක නොවන බව ට සුනිත්‍ය බලශක්ති අධිකාරියේ (SEA) සභාපතිවරයා ද, තහවුරු කළා.

Avatar

Title:ශ්‍රී ලංකා රජය සාමාන්‍ය ජනතාවට නොමිලේ සූර්ය පැනල බෙදා දෙන බවට පළ වන සටහන් අසත්‍යයි!

Fact Check By: Pavithra Sandamali 

Result: False


Leave a Reply