පියුමි විජේසේකර එක්වන්නේ සත්‍ය අඟහරු ගවේෂණ මෙහෙයුමකට නොවේ!

International Misleading

Last updated on June 9th, 2024 at 08:51 am

දිනපතා සත්‍ය කරුණු දැන ගැනීමට අපගේ WhatsApp සමුහයටමෙතනින් එකතුවන්න.

ශ්‍රී ලංකා වේ විද්‍යඥයින් විවිධ රටවල සහ නාසා වැනි ආයතනවල සැලකිය යුතු දායකත්වයක් ලබාදෙමින් සිටිති. කෙසේ වෙතත්, ඔවුන් සම්බන්ධව අසත්‍ය තොරතුරු ප්‍රචාරය කිරීම තුළින් සමාජයේ ඇතැම් පිරිස් නොමඟ යවනවා මෙන්ම ඔවුන් ලැබූ ජයග්‍රහණ ද, යටපත් වේ. එලෙසින් පළ වූ නොමග යන සුළු සටහනක සත්‍ය සොයා අප සිදු කළ විමර්ශනයක් මේ.

සමාජ මාධ්‍ය සටහන් : 

ලාංක‍ීය සම්භවයක් ඇති ආචාර්‍ය පියුමි විජේසේකර මහත්මිය නාසා ආයතනය මගින් සිදු කරන අඟහරු ගවේෂණ මෙහෙයුමට එක් වන බව සඳහන් කරමින් සටහනක් සංසරණය වුණා.

FB | Archived 

Fact Check (සත්‍ය තොරතුරු විමර්ශනය කිරීම) :

පියුමි විජේසේකර මහත්මිය නාසා ආයතනය අඟහරු වෙත මෙහෙයුමකට යන බවට කරන ප්‍රකාශය නොමඟ යවන සුළුය වේ. පියුමි විජේසේකර, ජේසන් ලී, ස්ටෙෆනි නවරෝ සහ ෂරීෆ් අල් රොමයිති සමගින් NASA හි Human Exploration Research Analog (HERA) මෙහෙයුමේ කොටසක් වන මෙම මෙහෙයුම අනුකරණය කරන ලද අඟහරු මෙහෙයුමක් මිස සැබෑ අභ්‍යවකාශ මෙහෙයුමක් නොවේ. HERA හි අරමුණ වන්නේ දිගුකාලීන අභ්‍යවකාශ මෙහෙයුම් වලදී ගගනගාමීන් අත්විඳින දේට සමාන හුදකලාව, සිරවී සහ දුරස්ථ තත්වයන්ට කාර් ය මණ්ඩල සාමාජිකයින් අනුගත වන ආකාරය අධ්‍යයනය කිරීමකි.

අනුකරණය කරන මෙහෙයුම:

පියුමි විජේසේකර සහ ඇයගේ කණ්ඩායම දින 45ක මෙහෙයුමක් සඳහා මැයි 10 වන දින අමෙරිකාවේ නාසා හි හූස්ටන්හි ජොන්සන් අභ්‍යවකාශ මධ්‍යස්ථානයේ සකසන ලද අඟහරු ග්‍රහයාගේ පාරිසරික ලක්ෂණ සහිත වාසස්ථානයට ඇතුළු වූ අතර, දැනට ජීවත් වෙමින් සහ වැඩ කරමින් සිටින්නේ ඔවුන් අඟහරු වෙත සැබෑ මෙහෙයුමක යෙදී සිටින අයුරින්. මේ පිළිබඳ වැඩිදුර තොරතුරු මෙතනින්.

අරමුණ:

කාර්ය මණ්ඩලය බහුවිධ මෙහෙයුම් සිදු කරනු ඇති අතර ඔවුන්ගේ මෙහෙයුම අතරතුර විවිධ මානව සෞඛ්‍ය අධ්‍යයන 18 කට සහභාගී වනු ඇත, ඉන් 7ක් MSBRC සහ ESA (යුරෝපීය අභ්‍යවකාශ ඒජන්සිය) සමඟ සහයෝගීතාවයන් වේ. අත්හදා බැලීම් මගින් අඟහරු වෙත යන ගමනකදී ගගනගාමීන් මුහුණ දෙන පරිසරයට සමාන පරිසරයක කාර් ය මණ්ඩල සාමාජිකයින්ගේ කායික, චර්යාත්මක සහ මනෝවිද්‍යාත්මක ප්‍රතිචාර ඇගයීමට ලක් කරනු ඇත. අධ්‍යයනයෙන් උකහා ගන්නා ලද තීක්ෂ්ණ බුද්ධිය පර්යේෂකයන්ට අභ්‍යවකාශයට ගැඹුරින් දිගු මෙහෙයුම් වලදී බාධක ජය ගැනීමට ගගනගාමීන්ට උපකාර කිරීම අරමුණු කරගත් උපාය මාර් ග  සංවර්ධනය කිරීමට සහ පරීක්ෂා කිරීමට ඉඩ සලසයි. 

කාලසීමාව: 

කාර් ය මණ්ඩලය ඔවුන්ගේ සමාකරණ මෙහෙයුම අවසන් කිරීමෙන් පසු ජුනි 24 දින ඉන් පිටව යනු ඇත.

අපගේ කරුණු විමර්ෂණ පිලිබඳ තොරතුරු දැන ගැනීමට එක්වන්න 

Facebook | Twitter | Instagram | Google News | TikTok 

Conclusion (අවසාන නිගමනය) :

පියුමි විජේසේකර දැනට සැබෑ අඟහරු මෙහෙයුමක් සඳහා තෝරාගෙන නොමැත. ඇය අනාගත ගැඹුරු අභ්‍යවකාශ ගවේෂණය සඳහා සූදානම් වීම සඳහා නාසා ආයතනයේ පරර්‍යෂණවල කොටසක් ලෙස අනුකරණය කළ මෙහෙයුමකට සහභාගී වේ. ඒ අනුව ඇය සැබෑ අඟහරු මෙහෙයුමට තෝරා ගෙන ඇති බවට පළ වන්නේ නොමග යවන සුළු සටහනකි.

Avatar

Title:පියුමි විජේසේකර එක්වන්නේ සත්‍ය අඟහරු ගවේෂණ මෙහෙයුමකට නොවේ!

Fact Check By: Pavithra Sandamali 

Result: Misleading


Leave a Reply