ගෝඨාභය රාජපක්ෂගේ අනුරාධපුර රැළියට සැබවින්ම ඡායාරූපයේ පෙනෙන ජනගඟක් පැමිණියාද?

Political

Last updated on February 21st, 2022 at 08:22 am

ශ්‍රී ලංකා පොදු ජන පෙරමුණේ ජනාධිපති ධූර අපේක්ෂක ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතාගේ මංගල ජන රැළිය ඊයේ (09 වැනිදා) සවස අනුරාධපුරයෙන් ආරම්භ විය. මේ සඳහා විශාල ජනතා සහභාගිත්වයක් දැක ගත හැකිවූ අතර ඒ පිළිබඳව සමාජ මාධ්‍ය හරහා නොයෙකුත් ආකාරයේ සටහන් ද හුවමාරු වනු දක්නට ලැබුණි

මේ අතරෙන් “අපි පොහොට්ටුවට Api Pohottuwata” යන ෆේස්බුක් පිටුව මගින් ඡායාරූපයක් ද සහිතව සටහනක් දක්වමින් සදහන් කර තිබුණේ “මේ වන විට ලක්ෂ 4ක මහා ජනගගක්. ජය නියතයි.ටොයියන් කපෝතියි.”  යනුවෙන් පහත දක්වා ඇති අයුරෙනි.

FB Link 1 Archived LinkFB Link 2Archived Link

බොහෝ දෙනෙකු විසින් මෙම ඡායාරූපය පොදු ජන පෙරමුණේ අනුරාධපුර ජන රැලියට සම්බන්ධ ඡායාරූපයක් නොවන බව හඳුනාගෙන තිබුණි. එහෙත් විශාල වශයෙන් හුවමාරු වී තිබීම නිසා මේ පිළිබඳව වැඩිදුර විමර්ශනයක් කිරීමට අදහස් කළෙමු.

Fact Check (සත් තොරතුරු විමර්ශනය කිරීම

මේ පිළිබඳව කරුණු විමර්ශනය කිරීමේදී මුලින්ම ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතාගේ නිල සමාජ ජාල ගිණුම් වලින් මේ පිළිබඳව පළවී තිබූ විස්තර සහ ඡායාරූප පිළිබඳ විමර්ශනයක් සිදුකරන ලදී.

Twitter Link Gotabaya Rajapaksa Archived Link

ප්‍රධාන ධාරාවේ මාධ්‍ය සියල්ලක්ම පාහේ මෙම රැලිය ආවරණය කර තිබූ අතර රූපවාහිනී ඩිජිටල් අංශය මගින් එම පුවතේ රූප රාමු සහිත වීඩියෝ පටයක් “ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතාගේ අද(09) පැවති අනුරාධපුර රැළිය | Ru News” යනුවෙන් සිය යුටියුබ් ගිණුමේ පළ කර තිබුණි.

Rupavahini Video Link

මෙහිදී ඉහත ප්‍රකාශිත ඡායාරූපය ජන රැළිය සම්බන්ධයෙන් පළව ඇති රූපරාමු වලට වඩා හාත්පසින්ම වෙනස් ඡායාරූපයක් බව බැලූ බැල්මටම පැහැදිලිය.

තවද ඉහත ප්‍රකාශය දක්වා තිබූ ඡායාරූපය පිළිබඳ සත්‍ය තොරතුරු සොයා ගැනීම සඳහා සරල google reverse image සෙවුමක් මඟින් මෙය 2018 වර්ෂයේ දී ප්‍රංශය පාපන්දු ලෝක කුසලාන ශුරතාවය දිනා ගැනීම සියැසින් දැකගැනීම සඳහා ලක්ෂ සංඛ්‍යාත ජනකායක් ප්‍රංශයේ පැරිස් නුවරට එක් වූ අවස්ථාවේ ලබාගත්  ඡායාරූපයක් බව පැහැදිලි විය

Shutterstock image linkArchived Link

අවසාන නිගමනය

මේ කරුණු අනුව පැහැදිලි වන්නේ “මේ වන විට ලක්ෂ 4ක මහා ජනගගක්. ජය නියතයි.ටොයියන් කපෝතියි” යනුවෙන් ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතාගේ අනුරාධපුරයේ පැවති රැළිය සම්බන්ධයෙන් සඳහන් කර ඇති ප්‍රකාශය සම්පූර්ණයෙන්ම සාවද්‍ය ප්‍රකාශයක් බවයි.  මෙහි දක්වා තිබෙන ඡායාරූපය 2018 වර්ෂයේ දී ප්‍රංශයේ පැරිස් නුවර පාපන්දු අවසන් මහා තරඟය නැරඹීමට පැමිණි ජන ගඟ නිරූපණය කරයි.

Avatar

Title:ගෝඨාභය රාජපක්ෂගේ අනුරාධපුර රැළියට සැබවින්ම ඡායාරූපයේ පෙනෙන ජනගඟක් පැමිණියාද?

Fact Check By: Sathyajith Subasinghe 

Result: False


Leave a Reply