වාලච්චේන කඩදාසි කම්හල නැවත විවෘත කිරීම සම්බන්ධව වසන්ත සමරසිංහ මහතා කලා යැයි පැවසෙන සාවද්‍ය පුවතක්!

False Political

Last updated on September 29th, 2022 at 09:31 am

දැනට වසා දමා ඇති වාලච්චේන කඩදාසි කම්හල වර්තමාන රජය යටතේ නැවතත් විවෘත කිරීමට කටයුතු යොදා තිබෙනවා. දැනට වසර හැටකටත් පෙර වාලච්චේන නගරයේ ඉදිවූ මෙම කර්මාන්ත ශාලාව එවකට දේශීය කඩදාසි අවශ්‍යතාවයෙන් වැඩි ප්‍රමානයකට දායක විය. කෙසේ නමුත් ආනයනික කඩදාසි ඉතා අඩු මිලට වෙලඳපලට පැමිනීමත් කඩදාසි සඳහා ආනයනික බදු මිල වැඩි වීමත් නිසා 1994 න් පසුව කඩදාසි කම්හලේ නිශ්පාදන නැවතී තිබුනි.කඩදාසි නිෂ්පාදනය අඩාල වී තිබුණු වාලච්චේන කඩදාසි කර්මාන්ත ශාලාවේ නිශ්පාදන කටයුතු පසුගිය සති කිහිපයේදී යළි ආරම්භ කෙරුනා. 

නැවත වාලච්චේන කඩදාසි කම්හල විවෘත කිරීමත් සමගම දේශපාලන වශයෙන් ද මේ සම්බන්ධයෙන් විවිධ මත ඉදිරිපත් වී තිබුණා. මෙවන් පසුබිමක 2020 with MR නම් ෆේස්බුක් පි‍ටුවකින් කියවුනේ “රාජපක්ශලා පාඩු ලබන කඩදාසි කම්හලට නැවත පණ දෙන්නේ හොරා කන්න” යනුවෙන්.

සමාජ මාධ්‍ය තුල හුවමාරුවන එම සටහන පහතින්.

Facebook LinkArchived Link

සමාජ මාධ්‍ය තුල හුවමාරුවන තවත් සටහන් කිහිපයක් පහතින්.

Facebook LinkArchived Link
Facebook LinkArchived Link

විශාල පිරිසක් මෙම සටහන සමාජ මාධ්‍ය තුළ හුවමාරු කරගෙන තිබුනා. JVP හිටපු මන්ත්‍රීවරුන් කිහිපදෙනෙකු සම්බන්ධයෙන් මීට පෙරද සාවද්‍ය ප්‍රකාශ පලවී තිබු බැවින්  මෙහි සත්‍යතාවය සොයා බැලීමට අප තීරනය කලා.

Fact Check (සත්‍ය තොරතුරු විමර්ශනය කිරීම) 

පලවන පුවත සම්බන්ධයෙන් අපි Google News හරහා නිරීක්ෂණය කළෙමු. එහිදී එම පුවත සම්බන්දයෙන් ප්‍රධාන ධාරාවේ මාධ්‍ය කිසිදු පුවතක් වාර්තාකර නොතිබුණු බව පැහැදිලිවිය.

Google News Search 

අප මේ පිලිබඳව වසන්ත සමරසිංහ මන්ත්‍රීවරයාගෙන් විමසා සිටියා. ඔහු ප්‍රකාශ කලේ මෙවැනි ප්‍රකාශයක් ඔහු විසින් සිදු නොකල බවයි. වැරදි ලෙසට සංස්කරනය කර පුවත්පතක අනුරුවක් යොදාගනිමින් මුහුනු පොතට එකතු කර ඇති මේ පුවතේ කිසිඳු සත්‍යතාවයක් නොමැති බවත් ඔහු තවදුරටත් තහවුරු කර සිටියා.

වසන්ත සමරසිංහ මහතාගේ ෆෙස්බුක් ගිණුමේද මෙම පුවත සම්පුර්ණයෙන්ම සාවද්‍ය බව ප්‍රකාශ කරමින් සටහනක් එකතු කර ඇත්තේ පහත අයුරින්.

LinkArchived

මීට අදාල සංස්කරනය කල පින්තූරය දෙස බැලීමේදීද මෙවැනි ස්වරූපයකින් සිරස්තල පළකිරීම සාමාන්‍යයෙන් මවිබිම පුවත්පත යොදාගන්නා බැවින් පසුගිය දින කිහිපයේදී එම පුවත්පතේ මෙවැනි ස්වරුපයකින් කිසිඳු හෝ පුවතක් පළවී තිබුණේදැයි පරීක්ෂා කළෙමු. 

2020 ජූනි පලමුවැනිදා පලවූ මව්බිම පුවත්පතේ මුල් පි‍ටුවේ වසන්ත සමරසිංහ මහතා සිදු කල වෙනත් ප්‍රකාශයක් සහිත පුවතක් දකින්නට ලැබුනා. එහි දක්වා තිබුනේ “රැකියා අහිමි වුවන් වෙනුවෙන් හෙට සිට රට පුරා උද්ඝෝෂණ කරනවා” යනුවෙනි.

Mawbima Page 01 (June 01st)

“රැකියා අහිමි වූවන්ට ජීවත්වීම සඳහා සාධාරණ මුදලක් ලබාදෙන්න..” යනුවෙන් පුවත් වාර්තා වසන්ත සමරසිංහ මහතා විසින් මීට පෙරද ලබාදී තිබු බවද දැකගන්නට ලැබුණා. Link 

එකම ඡායාරුපයක් යොදාගෙන තිබු බැවින් බොහෝදුරට මෙම පුවත යොදාගනිමින් ඉහත සාවද්‍ය ප්‍රකාශය සිදුකර ඇතැයි අනුමාන කල හැක.

Conclusion: (අවසාන නිගමනය)

මේ අනුව සලකා බලන කල රාජපක්ශලා පාඩු ලබන කඩදාසි කම්හලට නැවත පණ දෙන්නේ හොරා කන්න ලෙසින් වසන්ත සමරසිංහ මහතා ප්‍රකාශ කලේ යැයි පුවත් පත් වාර්තාවක් ඇසුරෙන් මුහුනුපොතට එකතු කර ඇති සටහන සාවද්‍ය සටහනක් බව අපට තහවුරු කල හැකියි.

අපගේ විමර්ශනයෙන් පැහැදිලි වන්නේ “රාජපක්ශලා පාඩු ලබන කඩදාසි කම්හලට නැවත පණ දෙන්නේ හොරා කන්න – වසන්ත සමරසිංහ” යනුවෙන් හුවමාරු වන සටහන සම්පුර්ණයෙන්ම අසත්‍ය වේ.

Avatar

Title:වාලච්චේන කඩදාසි කම්හල නැවත විවෘත කිරීම සම්බන්ධව වසන්ත සමරසිංහ මහතා කලා යැයි පැවසෙන සාවද්‍ය පුවතක්!

Fact Check By: Sahan Perera 

Result: False


Leave a Reply