මුහුණු ආවරණ පැළඳීම පිළිකා තත්ත්ව වැනි අහිතකර සෞඛ්‍ය බලපෑම් ඇති කළ හැකි ද?

Medical Misleading Science

Last updated on September 3rd, 2023 at 05:02 pm

දිනපතා සත්‍ය කරුණු දැන ගැනීමට අපගේ WhatsApp සමුහයටමෙතනින් එකතුවන්න.

කාලයක් පැවති කොරෝනා වසංගත තත්ත්වය හමුවේ බොහෝ දෙනා මුහුණු ආවරණ පැළදීමට පුරුදු වුණා. වසංගත තත්ත්වය ක්‍රමයෙන් පහව ගියත් අදටත් බොහෝ දෙනා මුහුණු ආවරණ භාවිත කරන්නේ එය දුහුවිලි ආදියෙන් මෙන්ම බෝවන උණ රෝග ආදියෙන් ආරක්ෂා වීමට සුදුසු බවට බොහෝ වෛද්‍යවරුන් නිර්දේශ කරන බැවින්. කෙසේ වෙතත් ඇතැම් සමාජ  ජාලා සටහන් මගින් කියවෙන්නේ මුහුණු ආවරණ පැළදීම සෞඛ්‍යයට අහිතකර බවයි. මේ ඒ සම්බන්ධයෙන් අප විසින් සිදු කරන කරුණු විමසා බැලීමක් .

සමාජ මාධ්‍ය සටහන් : 

මුව ආවරණ පැළදීම ,පිළිකා ඇතිවීමට හේතුවක් ලෙස සඳහන් කරමින් සමාජ ජාලා සටහන් පැතිර තිබුණා .එවැනි සටහනක් පහතින්.

( ලංකාවේ පිළිකා ඇතිවීම 3000% ක් දක්වා ඉහල යාමට මෙයද ප්‍රධාන හේතුවක් )

 Masks cause Cancer    Dr. Christina Parks

මුහුණු ආවරණ පිළිකා ඇතිකරයි…..

( එය ඔබගේ පෙණහලු රුධිරය සහ සමස්ථ ශරීරය ආම්ලික බවට පත්කරයි, සිරුරේ බහීශ්ශ්‍රාවීය ඳ්‍රවය සහ CO2 සාන්ද්‍රනය කාබොනික් අම්ල සාන්ද්‍රනය ඉහල දමයි, එයින් නිරායාසයෙන්ම ඔබගේ ශරීරයේ ස්වාභාවික ප්‍රතිශක්තිකරණය බිඳ වැටී DNA ජාන විකෘති වීම වේගයෙන් සිදුවේ, සිරුර අක්‍රීය වීමට පටන් ගනී, එමඟින් විවිධාකර ලෙඩරෝග ආසාදන වලට ලක්වී ජීවිත කාලය කෙටිවේ , ඉන්ඳ්‍රියන් අකර්මණ්‍ය වේ, අකාලයේ මිය යාමට සිදුවේ….. 

තවද වැක්සීන වල ඇති විෂ ඳ්‍රවය ශරීරය තුල ආම්ලික පරිසරය නිසා ඒවායෙන් ශරීරය විනාශකිරීමේ වේගය වැඩිවේ….. 

මාස්ක් වල සහ වැක්සීන වල ඇති Graphine Oxide ශරීරයට පෙණහලු වලට මොළයට ස්නායු පද්ධතියට ස්ත්‍රී පුරුෂ ප්‍රජනක පද්ධතිවලට රුධිරයට සහ සමස්ථ ශරීරයේ ඉන්ඳ්‍රියන් වලට අන්තරාදායක හානි සිදුකරයි….. )

Facebook | Archived 

මේ සම්බන්ධව කරුණු විමසා බැලීමක් කිරීමට අප තීරණය කළා.

Fact Check ( සත්‍ය කරුණු විමසා බැලීම ) :

බෝවන රෝගවලින් ආරක්ෂාවීමේදී, විශේෂයෙන් COVID-19 වසංගතය මධ්‍යයේ, මුහුණු ආවරණ අපට නැතුවම බැරි අංගයක් විය. ශ්වසන ජල බිඳිති, වෛරස් වාහකයන් සහ රෝග කාරක සම්ප්‍රේෂණය කිරීම සීමා කිරීමේදී මුහුණු ආවරණ වල කාර්යභාරය පසුගිය වසර කිහිපය තුල හොදින්ම පැහදිලි විය.

පුද්ගලික ආරක්ෂාවෙන් ඔබ්බට, මෙමගින්‍ රෝග මූලාශ්‍ර පාලනය කිරීමක් ද ඉටු කරයි. රෝග ලක්ෂණ නොපෙන්වන හෝ රෝගයේ මුල් අවධියේ සිටින පුද්ගලයින්ටනොදැනුවත්වම රෝග කාරක සමාජය තුල සම්ප්‍රේෂණය කළ හැකිය. මුහුණු ආවරණ මගින් මෙම රෝග කාරක රැගෙන යන ශ්වසන ජල බිඳිති මුදා හැරීම සීමා කිරීමෙන්, එම රෝගය ප්‍රජාව පුරා ව්‍යාප්ත වීම වළක්වයි.

මේ පිළිබඳ තවදුරටත් කියවන්න. When and how to use masks (who.int) 

මෙම ලිපියේ අරමුණ වන්නේ මුහුණු ආවරණ පිළිකා ඇති කරන බවත් ඒවා DNA විකෘතිය සහ ඉන්ද්‍රිය ක්‍රියා විරහිත වීම ඇතුළු සෞඛ්‍යයට අහිතකර බලපෑම් ඇති කරන බවටත් පැතිර යන ප්‍රකාශයන්හි විද්‍යාත්මක සත්‍ය අසත්‍යතාව පිලිබද විශ්ලේෂණයක් ලබා දීමයි.

මුහුණු ආවරණ පැළඳීම පිළිකාවක් ඇති කරයි යන ප්‍රකාශය සනාථ කිරීමට විද්‍යාත්මක සාක්ෂි නොමැත. ශ්වසන ජල බිඳිති පැතිරීම අවම කිරීම සහ වෛරස් ආසාදනවලින් පුද්ගලයන් ආරක්ෂා කිරීම සඳහා මුහුණු ආවරණ භාවිතා කරනු ලැබේ. මෙම ප්‍රකාශයේ විශ්වසනීය විද්‍යාත්මක අධ්‍යයනයක් හෝ පිළිකා වර්ධනයට මුහුණු ආවරණ සම්බන්ධ කරන යාන්ත්‍රණයක් නොමැත.

මුහුණු ආවරණ DNA  විකෘතින් සහ ඉන්ද්‍රියයන් අකර්මණ්‍ය වීමට තුඩු දෙන බවට විශ්වාස කළ හැකි විද්‍යාත්මක සාක්ෂි නොමැත. DNA විකෘතිය යනු ජානමය සහ පාරිසරික සාධක රාශියකින් බලපෑමට ලක්වන සංකීර්ණ ජීව විද්‍යාත්මක ක්‍රියාවලියකි. ඒ හා සමානව, ඉන්ද්‍රියයන් අකර්මණ්‍ය වීම සාමාන්‍යයෙන් සිදුවන්නේ විශේෂිත වෛද්‍ය තත්ත්වයන්, ආසාදන හෝ නිදන්ගත රෝග නිසා මිස මුහුණු ආවරණ භාවිතයෙන් නොවේ.

DNA  විකෘතින් සඳහා බලපාන පරිසර සාධක – What environmental factors can cause mutations? | Socratic

රුධිරයේ pH අගය සැලකිය යුතු ලෙස වෙනස් කිරීමට හෝ ආම්ලිකතාවය ඇති කිරීමට මුහුණු ආවරණ වලට හැකියාවක් නැත. මිනිස් රුධිරයේ pH අගය පටු පරාසයක් තුළ දැඩි ලෙස නියාමනය කර ඇති අතර, විස්තර කර ඇති ලෙස සුළු උච්චාවචනයන් බරපතල සෞඛ්ය ප්රතිවිපාකවලට හේතු නොවේ.

මුහුණු ආවරණයක් පැළඳීම ඔබේ ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතියට අහිතකරද?

මෙය හොදින් තෙරුම් ගත යුතු කරුණකි. ඔබ පැළඳ සිටින්නේ කුමන ආකාරයේ මුහුණු ආවරණයක් ද සහ ඔබ කොපමණ කාලයක් එය පැළඳ සිටින්නේද යන්න මත සිරුර තුල යම් යම් වෙනස්කම් සිදු විය හැක. 

බෝවන රෝග විශේෂඥයින් පවසන පරිදි රෙදි සහ ශල්‍ය මුහුණු ආවරණ, හුස්ම ගැනීමේ ගැටළු වලට තුඩු දෙන බවට අදහසට සහාය වීමට විද්‍යාත්මක සාක්ෂි නොමැති බවයි. ඔක්සිජන් ආශ්වාස කිරීම සහ කාබන් ඩයොක්සයිඩ් ප්‍රාශ්වාස කිරීම සම්බන්ධයෙන් ගත් කල, කාබන් ඩයොක්සයිඩ් අණු බහුතරයක් මුහුණු ආවරණ මගින් පාලනය කළ නොහැකි තරම් කුඩා වන අතර මුහුණු ආවරණ හරහා කාබන් ඩයොක්සයිඩ් අණු වලට සරලව ගමන් කළ හැකි බවයි.

නමුත් ජනප්‍රිය N95 මුහුණු ආවරණ සදහා මීට වඩා වෙනස් කතාවක්  ඇත. N95 මුහුණු ආවරණ  පැය ගනණාවක් පැළඳ සිටියහොත් රුධිර ඔක්සිජන්කරනය සැලකිය යුතු අගයකින් අඩු කළ හැකි බව පිලිගන්නා කරුණකි.

මොනවද මේ ග්‍රැෆීන් ඔක්සයිඩ් 

ග්‍රැෆීන් යනු ප්‍රතිබැක්ටීරීය සහ ප්‍රතිවෛරස් ගුණ ඇති නැනෝ ද්‍රව්‍යයකි. (කුඩා අංශු වලින් සෑදුනු සංයෝගයකි). සමහර මුහුණු ආවරණ ග්‍රැෆීන් අඩංගු පිටත තට්ටුවකින් සාදා ඇත්තේ  බොහෝ වෛරස්, දිලීර සහ බැක්ටීරියා ග්‍රැෆීන් මගින් අකර්මණ්‍ය වන නිසාවෙනි.

කෙසේ වෙතත්, “තන්තු වැනි” ද්‍රව්‍ය ආශ්වාස කිරීම පෙනහළුවලට හානිකර විය හැකි බව විද්‍යාත්මකව පිලිගත් කරුණකි.  

ග්‍රැෆීන් වෛරස්, බැක්ටීරියා සහ මිනිස් සෛල වලට හානි කරන්නේ කෙසේද?

ග්‍රැෆීන් යනු තුනී නමුත් ශක්තිමත් සහ සන්නායක ද්විමාන කාබන් පරමාණු පත්‍රයකි. මේවා මගින් ක්ෂුද්‍ර ජීවීන් පැතිරීම වැළැක්වීමට උපකාරී වන ක්‍රම තුනක් තිබේ. 

  • අන්වීක්ෂීය ග්‍රැෆීන් අංශුවලට තියුණු දාර ඇති අතර ඒවා ඒවා වෛරස් හා සෛල වලට යාන්ත්‍රිකව හානි කරයි.
  • ග්‍රැෆීන් අධි ජංගම ඉලෙක්ට්‍රෝන සමඟ සෘණ ආරෝපණය වන අතර සමහර වෛරස් සහ සෛල අකර්මණ්‍ය කරයි.
  • ග්‍රැෆීන් සෛල වලින් පරමාණුක ඔක්ස්සිජන් ජනනය කිරීමට හේතු වන අතර එමඟින් සෛලීය පරිවෘත්තීය අඩාල කරයි.

කැනඩාවේ සෞඛ්‍ය දෙපාර්තමේන්තුව 2021 අප්‍රේල් මාසයේදී ග්‍රැෆීන් අංශු ආශ්වාස කිරීමෙන් “මුල් පුඵ්ඵුසීය විෂ වීම” න් පසුව චීනයේ නිෂ්පාදනය කරන ලද ග්‍රැෆීන් අඩංගු ඇතැම් මුහුණු ආවරණ ඉවත් කරන ලෙස කැනේඩියානුවන්ගෙන් ඉල්ලා සිටියේය.

මෙම සංයෝගය ආශ්වාස කිරීම සතුන්ගේ පෙනහළු ආසාදන ඇති කළ හැකි බව මූලික තක්සේරු කිරීම්වලින් පෙනී යන අතර මිනිසුන්ට ඇති අවදානම පිරික්සීමට තව දුරටත් පර්යේෂණ සිදු කරමින් පවතියි. 

තවදුරටත් කියවන්න. Biological Interactions of Graphene-Family Nanomaterials: An Interdisciplinary Review | Chemical Research in Toxicology (acs.org)

කෙසේ වුවද, සියලුම මුහුණු ආවරණ වල ග්‍රැෆීන් අඩංගු නොවේ.  ඒ සදහා ජෛව ස්කන්ධ ග්‍රැෆීන් පරීක්ශා වෙත යොමු කිරීම හෝ නිෂ්පාදන ලේබල පරීක්ෂා කිරීම සිදු කල හැක. 

මෙහිදී සැලකිල්ලට ගත යුතු කාරනය නම්, මුහුණු ආවරණ පැළඳීම රුධිරයේ pH අගය සැලකිය යුතු ලෙස වෙනස් කිරීමට හෝ ආම්ලිකතාවය ඇති කිරීමටත් එමගින්, පිලිකා, DNA විකෘතිය සහ ඉන්ද්‍රිය ක්‍රියා විරහිත වීම ඇතුළු සෞඛ්‍යයට අහිතකර බලපෑම් ඇති කරන බවටත් පැතිර යන ප්‍රකාශයන්හි විද්‍යාත්මක සත්‍යතාවයක් නොමැති බවයි. 

නමුත්, ග්‍රැෆීන් මගින් පෙනහලු වල ආසාදන ඇති විය හැක. මෙය තවමත් ප්‍ර්‍යේශන මට්ටමෙ  පවතියි. මිනිස් සිරුර හැඩ ගැසී ඇති ආකාරය අනුව මුහුණු ආවරණයක් වුවද දිගු කාලීනව පැළඳීම ගැටලුකාරී විය හැක. එමනිසා, එය අන් අයට පැතිරීම වැළැක්වීම හෝ රෝග බෝ වීමෙන් ආරක්ශා වීම සඳහා කාලීනව එය භාවිතා කළ යුතුය.  අවසාන වශයෙන්, මෙම ප්‍රකාශයේ තරමක සත්‍යතාවක් ඇති නමුත් මෙය පරිශීලකයා නොමඟ යවන සහ තහවුරු නොකළ තොරතුරු මත රඳා පවතී. සෞඛ්‍යයට අදාළ කරුණු ඇගැයීමේදී ස්ථාපිත විද්‍යාත්මක පර්යේෂණ සහ පිළිගත් සෞඛ්‍ය සංවිධාන මත විශ්වාසය තැබීම වැදගත් වේ. මේ නිසා නිවැරදි සහ විශ්වාසදායක තොරතුරු සඳහා සුදුසුකම් ලත් වෛද්‍ය වෘත්තිකයන්ගෙන් සහ විශ්වාසදායක සෞඛ්‍ය බලධාරීන්ගෙන් මඟ පෙන්වීම ලබා ගැනීම අත්‍යවශ්‍ය වේ.

අපගේ කරුණු විමර්ශන පිළිබඳ තොරතුරු දැන ගැනීමට එක්වන්න

Facebook | Twitter | Instagram | Google News | TikTok

Conclusion (අවසාන නිගමනය) 

නොමඟ යවන තොරතුරකි. මෙම ප්‍රකාශයේ කරුනු කිහිපයක් දක්වා ඇති අතර සමස්තයක් වශයෙන් ගත් විට විද්‍යාත්මක වලංගු භාවයක් නොමැති අතර තහවුරු නොකළ තොරතුරු මත රඳා පවතින නිසා මෙය පරිශීලකයින් නොමඟ යවන සුලුය. ශ්වසන මාර්ගය ආශ්‍රිත බෝවන රෝග සම්ප්‍රේෂණය වීම වැලැක්වීමේදී දී මුහුණු ආවරණ භාවිතයේ වැදගත්කම මේ වන විට විද්‍යාත්මකව සනාත වී හමාරය. මුහුණු ආවරණ රෝග සම්ප්‍රේෂණය වීමේ ප්‍රාථමික ක්‍රමය වන ශ්වසන ජල බිඳිති වලට එරෙහිව බාධකයක් ලෙස ඔවුන් පැළඳ සිටින අය සහ අවට සිටින අය යන දෙපිරිසම ආරක්ෂා කිරීමෙන් ද්විත්ව ආරක්ෂාවක් ලබා දෙයි. 

කෙසේ වුවද, Graphine Oxide ව සම්බන්දව ප්‍රකාශවල විස්තර කර ඇති පරිදි මුහුණු ආවරණ හෝ එන්නත් වල අඩංගු වන ග්‍රැෆීන් ඔක්සයිඩ් සැලකිය යුතු සෞඛ්‍ය අවදානමක් ඇති කරයි යන අදහසට සහාය දක්වන විද්‍යාත්මක එකඟතාවයක් පවතියි. සෞඛ්‍යයට අදාළ කාරනා පිරික්සීමේදී විද්‍යාත්මක පර්යේෂණ සහ පිළිගත් සෞඛ්‍ය සංවිධාන වැනි විශ්වසනීය මූලාශ්‍ර මත විශ්වාසය තැබීම වැදගත් වේ.

Avatar

Title:මුහුණු ආවරණ පැළඳීම පිළිකා තත්ත්ව වැනි අහිතකර සෞඛ්‍ය බලපෑම් ඇති කළ හැකි ද?

Written By: Fact Crescendo Team 

Result: Misleading


Leave a Reply